CeyhunYılmaz

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Sen Hiç Kiraz Ağacından Düştünmü

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
admin
admin

Kadın
ruh hali :
Tuttuğu Takım :

MesajKonu: Sen Hiç Kiraz Ağacından Düştünmü   Salı Ekim 07, 2008 12:56 pm

Kardeşlerimle genellikle o bahçede oynardık. (Beş kardeşiz. Bir ablam, üç kızkardeşim var). Annem bizler için salıncak kurardı ağaçlara. Genellikle sonbaharda veya ağaçlarda kiraz olmadığı zaman.

Yuvayı dişi kuş yapar hesabı annem bahçesinde kendi mutfağını ve yemeklerini de yetiştirirdi. Ağaçların gölgesinden artan yerlerde domates, biber, patlıcan veya papatya vs. gibi çiçekler yetiştirirdi. Dedim ya o yıllar tutumluluk yıllarıydı. Çok iyi anlaşırdık. Bahçemiz, salıncaklar, annem ve biz. Ama ne zaman ki kiraz mevsimi gelip te ağaçlar kiraz açtı mı aramıza kara kediler girerdi. Bizler çocuktuk. Kiraz yememiz gerekirdi. O da anneydi. Evet haklıydık, kiraz yemeliydik ama annemin fidelerini ve çiçeklerini de kırmamalıydık, öyle değil mi? O ne verirse idare etmeliydik. Kendi başımıza yememeliydik .Günlerimiz hep bir saklambaç misali hem eğlenceli hem de tehlikeli geçerdi. Çünkü annem sinirlendiği zaman gerçekten sinirlenirdi. Ama hiç unutmam çarşamba günleri şehrin pazar günüydü ve epeyce uzak bir yerde kurulurdu pazar yeri. O zamanlar şimdiki gibi değildi pazarlar.

Mahalleli kadınlar toplaşırlar ve hep beraber pazara giderlerdi. En az iki üç saat yoktular. İşte bizim aradığımız da buydu. Annemin evde olmadığı saatler. Bu saatlerde hep birlikte çıkardık kiraz ağacına.

Hey gidi eski günler hey. Şimdi bunları yazarken bile dişlerimin arasından bir kiraz çiğidinin çıktığını hissediyorum. Kulaklarımda kiraz sapından küpeler.

Sonra zaman geçer annem pazardan gelirdi. Hepimizde tedirgin bir bekleyiş. Daha çok uysallığımızdan bilirdi annem kiraz ağacına çıktığımızı. Hemen bahçeye gider ve çiçeklerini kontrol ederdi. Sonra yüksek sesle bağırarak yanımıza gelir ve o tatlı tehditlerini sıralardı. "Kim çıktı ağaca", "ben size çıkmayın demedim mi", "ben şimdi kemiklerinizi kırayım mı", "babanıza akşam hepinizi sıra dayağına çektireceğim", "akşam yemeği yok", "bütün çiçeklerimi kırmışsınız"....."......"

Sonra siniri geçerdi. Sonra kiraz mevsimi. Sonra biz....

alıntı

Sen Hiç Kiraz Ağacından Düştünmü
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İsmail Hazar ''9'' FuLL ALbüm